Historia: Zagadka kamieni mikorzyńskich
W sobotę, 28 października br., Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego zaprosiło na prelekcje oraz wystawę poświęcone kamieniom mikorzyńskim.
Spotkanie rozpoczęło się w sali konferencyjnej Kępińskiej Ośrodka Kultury, gdzie zaprezentowane zostały dwie prelekcje wygłoszone przez pracowników Instytutu Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Temat „Kamienie mikorzyńskie – refleksje źródłoznawcze” przedstawili: profesor UAM dr hab. Edward Skibiński oraz dr hab. Paweł Stróżyk. Natomiast kwestią kamieni mikorzyńskich na tle fałszerstw i nadinterpretacji w archeologii słowiańskiej XIX w. zajął się mgr Jakub Linetty.
Drugą częścią sobotniego wydarzenia był wernisaż wystawy pt. „Zagadka Kamieni Mikorzyńskich”. Zaprezentowane zostały kamienie udostępnione na wystawę czasową z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Jeden z wyrytym przedstawieniem postaci ludzkiej z trójkątem w uniesionej ręce i pseudorunami odnaleziony w 1855 roku oraz drugi kamień z wyrytym przedstawieniem konia z pseudorunami odnaleziony w 1856 roku.
Na wystawie zapoznać się można z całą historią odnalezienia kamieni, książkami wydanymi na ich temat oraz z różnorodnymi źródłami przemawiającymi przeciwko tezie o autentyczności kamieni mikorzyńskich.
Wystawę można oglądać w Muzeum Ziemi Kępińskiej do 8 grudnia 2017 r.
~ Oprac. bem
Bądź pierwszy!