Historia: Księga Gończa dla Polski i Kępińskiego
Wydana w 2019 r. publikacja „Sonderfahndungsbuch Polen. Specjalna Księga Gończa dla Polski” stanowi reprint oryginalnej niemieckiej listy proskrypcyjnej z początku 1940 r., zawierającej nazwiska osób z terenu Polski, przeznaczonych do natychmiastowego aresztowania. Reprint przygotowany na podstawie egzemplarza z zasobu Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach z uzupełnieniami z egzemplarza z zasobu Biblioteki Śląskiej w Katowicach, opatrzony krytycznym wstępem dr. hab. Grzegorz Bębnika.
Powstanie Księgi to koniec 1939 r. Na taką datę wskazują nie tylko szczegóły zauważalne w samej treści zapisów, ot, choćby rzucający się niemal natychmiast w oczy termin „Gotenhafen” na oznaczenie Gdyni, wprowadzony dopiero osobistą decyzją Adolfa Hitlera 19 września 1939 r. – zamiast pruskiego jeszcze „Gdingen”. W całej publikacji mamy do czynienia z terminem „Łódź” (Lodsch) – zamiast wprowadzonej 11 kwietnia 1940 r. nazwy „Litzmannstadt”. Znaczyłoby to, że wydanie księgi należałoby umieścić między dwiema powyższymi datami.
~ Mirosław Łapa
Do napisania tekstu wykorzystałem: www.przystanekhistoria.pl i „Sonderfahndungsbuch Polen. Specjalna Księga Gończa dla Polski”
Więcej w nr 37 (1598) 2024 r. „Tygodnika Kępińskiego”
Bądź pierwszy!